Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Atbild ārsts

+ Kad bērnam noteikti būtu jādodas uz konsultāciju pie endokrinologa?

Bērnam noteikti jādodas uz konsultāciju pie endokrinologa, ja:

 1. Bērns ar augumu mazāku par 15.pc (fiziskās attīstības aizture)
 2. Bērns ar augumu lielāku par 85.pc (paātrināts augšanas temps)
 3. Acīmredzamas skeleta deformācijas un iedzimti defekti
 4. Liekais svars attiecībā pret augumu - + 10 kg, vai ĶMI virs 95.pc,
 5. Vairogdziedzera palielināšanās,
 6. Aizkavēta pubertāte
      a.Meitenēm nav sekundāro dzimumpazīmju pēc 12.5 gadu vecuma, 
      b.Zēniem nav sekundāro dzimumpazīmju pēc 13.5 gadu vecuma,
 7. Priekšlaicīga pubertāte 
      a.Sekundāro dzimumpazīmju attīstība meitenēm pirms 8 gadu vecuma, 
      b.Sekundāro dzimumpazīmju attīstība zēniem pirms 9 gadu vecuma.
+ Kādi var būt maza auguma iemesli?

Galvenie augšanas atpalikšanas vai lēna augšanas ātruma iemesli var būt nepietiekama bērna attīstība grūtniecības laikā, nekvalitatīvs uzturs, gremošanas traucējumi, endokrīnās slimības (hipotalama, hipofīzes, vairogdziedzera, aizkuņģa dziedzera, virsnieru u.c.), dažādas hroniskas un ģenētiskas slimības, pārāk agrs dzimumbriedums, psiholoģiskie iemesli u.c. Visu minēto izmaiņu dēļ pasliktinās fiziskā, sociālā, emocionālā veselība, dzīves kvalitāte un palielinās sociālā izolācija, nevarība.

       Bieži, sevišķi zēniem, novēro konstitucionālu augšanas un dzimumattīstības aizturi, radot ne mazums pārdzīvojumu bērniem un viņu vecākiem. Tas sastopams apmēram 10-15 procentiem zēnu. Cēlonis var būt agras bērnības slimības, nepietiekams vai nepilnvērtīgs uzturs, aizkavēts dzimumbriedums. Bieži kā iemesls ir ģimenes mazs augums vai viens no vecākiem var būt maza auguma vai vēlāka brieduma. Jaundzimušo augums un svars ir normāls. Vēlāk augums sāk atpalikt nedaudz progresīvi, atpalikšana atklājas biežāk pirmsbrieduma vecumā. Bērni ir ar normālu intelektu un ķermeņa uzbūvi.

       Meiteņu auguma atpalicību bieži nosaka Ternera (Turner) sindroms. Tā ir ģenētiska patoloģija, kur 2 dzimum hromosomu vietā, šīm meitenēm klasiskajā variantā ir viena.

       Maza auguma cēloņi var būt arī: nepilnvērtīgs uzturs, hondrodistrofijas (kaulu un locītaju slimības), rahīts, nieru, gremošanas trakta, plaušu slimības, hroniskas infekcijas, skeleta, endokrīnās, vielu maiņas, metabolas slimības, sirdskaites. Nereti atklāj arī ģimenes, psihosociālo, jatrogēno (medikamenti gk.citostatiķi un glikokortikoīdi, apstarošana) fiziskās attīstības aizturi. Jebkurā gadījumā maza auguma bērnam pēc iespējas ātrāk jāveic vispusēja klīniskā izmeklēšana augšanas atpalikšanas iemesla atklāšanai.

+ Ko uzskata par mazu augumu?

Augšanas procesu atspoguļo katra bērna individuālā augšanas līkne. Par mazu uzskata bērnu, ja augums ir zem 15.percentīles.

+ Vai mazu augumu var ārstēt?

Vispirms jāatklāj augšanas aiztures cēlonis. Ja iemesls lēnai augšanai ir kāda neendokrīna slimība, tā savlaicīgi un pareizi jāārstē, lai normalizētos augšanas temps. Vairāku noteiktu mazu augumu izraisošu slimību ārstēšanā lieto augšanas hormonu, kas ir vienīgā iespēja palīdzēt bērnam izaugt un uzlabot vielu maiņas procesus. Augšanas hormona ārstēšanas uzsākšana un bērna novērošana terapijas laikā ir tikai bērnu endokrinologa kompetencē.

+ Kas būtu jāievēro, lai bērns augtu atbilstoši vecumam?

Lai nodrošinātu vecumam atbilstošu bērna augšanas procesu, nepieciešami ne tikai medikamenti.

       Tikpat svarīgi ir sociālie un psiholoģiskie apstākļi un vide, kuros bērns aug, pilnvērtīgs sabalansēts uzturs, pietiekama fiziska slodze, savlaicīgs vakara miegs, psiholoģiskā stresa mazināšana, dzīves vide pēc iespējas nekaitīgākos apstākļos, normāla vielu maiņa un hormonu sekrēcija.

       Uzturam jābūt vecumam atbilstošam un veselīgam, jāsatur pietiekami daudz olbaltumvielas, vitamīni (sevišķi D), minerālvielas (galvenokārt kalcijs, fosfors, magnijs) un šķiedrvielas.

       Jāseko līdzi miega ilgumam, kvalitātei un bērna vecumam atbilstošam režīmam, jo organismā augšanas hormons visvairāk izdalās no 22.00 un dziļā miega fāzē („bērns aug naktī”).

Jūsu jautājums:

Jūsu vārds:
Jūsu e-pasts:
Jūsu jautājums:
E-pasta adrese ir jāaizpilda obligāti, pretējā gadījumā nesaņemsiet atbildi uz Jūsu uzdoto jautājumu.
Ievadot e-pastu, Jūs piekrītat e-pasta informācijas apstrādei, saskaņā ar Mājas lapas lietošanas noteikumiem
Zēns Meitene
Vecums
Augums cm.
Svars kg.

Kas ir Antropometriskais kalkulators?

Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
Pajautā ārstam!
Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

koku-modes-skate.jpg, 12kB
Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
© Divi gani 2010
© 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: