Audz liels, stiprs un vesels!

Tie ir pirmie vārdi, ko novēl katram tikko piedzimušam mazulītim. Bērna augšana ir reizē pašsaprotams un arī sarežģīts process.

Šeit Tu uzzināsi, kas veicina bērniņa augšanu un kas var to kavēt, kā arī saņemsi ieteikumus - ko darīt, ja bērns augšanā atpaliek no saviem vienaudžiem.

Antropometriskais kalkulators

+ Kas ir antropometriskais (augšanas) kalkulators?

Aprēķinot ķermeņa garuma un svara attiecības, ir iespējams izvērtēt cilvēka fizisko attīstību un veselības stāvokli. Auguma jeb antropometriskais kalkulators ļaus pārliecināties par jūsu bērna attīstības gaitu noteiktā vecumā, kā arī salīdzināt bērna auguma proporcijas ar viņa vienaudžu vidējiem augšanas rādītājiem.
 

Antropometriskā kalkulatora aprēķini ļaus iespējami agri noteikt atkāpes no normālas augšanas līknes, kā arī noteikt, vai bērnam nav nepieciešama augšanas speciālistu – bērnu endokrinologu konsultācija, kuri spēs noteikt augšanas traucējumu cēloni. 

 

Antropometriskais kalkulators ir piemērots Latvijā dzīvojošu bērnu vidējiem augšanas rādītājiem.

+ Kā pareizi ievadīt datus antropometriskajā (augšanas) kalkulatorā?

Antropometriskajā kalkulatorā jānorāda dati par bērnu – dzimums, vecums, garums, svars.

 • Norādot bērna dzimumu, izvēlieties kalkulatora programmas piedāvāto variantu: zēns/meitene.
   
 • Ievadot bērna vecumu, izvēlieties kalkulatora programmas piedāvāto variantu.
   No 1 līdz 23 mēnešiem vecums jānorāda mēnešos (piemēram, 5 mēneši vai 20 mēneši), no 2 gadu vecuma dati jānoapaļo līdz tuvākajam veselajam skaitlim. Piemēram, ja bērna vecums ir divi gadi un divi mēneši, tad kalkulatorā norādiet vecumu – 2 gadi, ja bērna vecums ir divi gadi un pieci mēneši, norādiet vecumu – 3 gadi.

 • Ievadot bērna garumu centimetros, noapaļojiet līdz tuvākajam veselajam skaitlim. 
  Piemēram, ja bērna augums ir 131, 3 cm, kalkulatorā ievadiet skaitli 131).
 •  

 • Ievadiet bērna svaru kilogramos, noapaļojot līdz tuvākajam veselajam skaitlim 
  Piemēram, ja bērna svars ir 26,2 kg, kalkulatorā ievadiet skaitli 26.
 • + Kā pareizi nolasīt rezultātus?

  Pēc datu ievades, parādīsies uzraksts Aprēķina rezultāts, kurā jūsu ievadītie dati tiks attēloti tabulas veidā. Tas ļaus jums pārliecināties, vai datus esat ievadījuši pareizi.

   

  Piemērs:

  Dzimums: Zēns

  Vecums: 5

  Augums: 105 cm

  Svars: 25 kg.

   

  Ja konstatējat, ka ievadot datus, esat kļūdījušies – ievadiet datus kalkulatorā vēlreiz.

   

  Bērna dati antropometriskajā kalkulatorā tiek salīdzināti ar atbilstošā vecuma normām un attēloti grafiski. Antropometriskā kalkulatora aprēķini ļauj pārliecināties, vai jūsu bērna parametri atbilst vidējām augšanas normām noteiktajā vecumā, vai arī ir konstatētas novirzes no standarta līknēm (paātrināts augšanas temps vai fiziskās attīstības aizture).

   

  Uzmanību!

  Antropometriskais kalkulators ir izstrādāts, balstoties uz vidējiem Latvijā dzīvojošu bērnu auguma rādītājiem noteiktā vecumā. Ja viens vai abi bērna vecāki ir maza auguma, bērns slimo ar kādu hronisku slimību (piemēram, celiakiju, cistisko fibrozi, reimatoīdo artrītu, hronisku nieru mazspēju u.c.) - pastāv iespējamība, ka bērna parametri atšķirsies no vidējām augšanas normām noteiktajā vecumā (grafiskajā attēlā tiks attēlota kā novirze no standarta līknēm).

   

  Atbilstoši mērījuma rezultātiem, jūs saņemsiet arī rekomendācijas.

   

  Uzmanību!

  Visiem ieteikumiem ir rekomendējošs raksturs. Konkrētu diagnozi var uzstādīt tikai ārsts, veicot vispusīgu izmeklēšanu. Antropometriskā kalkulatora pamatuzdevums ir veikt pirmreizējo datu pārbaudi, salīdzinot konkrēta bērna auguma parametrus ar vidējiem rādītājiem noteiktā vecuma grupā.

   

  Agrīni noteiktus augšanas traucējumus var sekmīgi novērst!

  + Rekomendācijas

  Bērna augums un svars tiek izvērtēti atbilstoši vidējām augšanas normām. Rekomendāciju sadaļā redzamas rekomendācijas, kas piemērotas attiecīgajam rezultātam.

  + Kas ir grafiskais rezultātu attēlojums?

  Antropometriskais (augšanas) kalkulators ir izstrādāts, balstoties uz Džannas Krūmiņas, Ineses Kokares un Enoka Biķa grāmatu „Latvijas Bērnu fiziskās attīstības novērtēšana”, Medicīnas apgāds, 2007. Ievadot datus kalkulatorā, bērna augums un svars tiek izvērtēts,  balstoties uz vidējiem Latvijā dzīvojošu bērnu auguma rādītājiem noteiktā vecumā. Grafiskajā attēlojumā ir parādīta aprēķina rezultāta atrašanās vieta attiecībā pret vidējām statistiskām augšanas līknēm noteiktajā vecumā. Vidējais statistiskais augums un svars atrodas uz 50 procentiles (procentile– pētāmās pazīmes vērtība, kas dala sakārtotu datu rindu 100 vienādās daļās)

   

  • Aprēķina rezultātam, kas atrodas datu koridorā no 95 procentiles un vairāk, ir ļoti liela atkāpe no vidējām augšanas normām.
  • Aprēķina rezultātam, kas atrodas datu koridorā no 95 līdz 85 procentilei, ir liela atkāpe no vidējām augšanas normām.
  • Aprēķina rezultātam, kas atrodas datu koridorā no 85 līdz 65 procentilei, ir palielināta atkāpe no vidējām augšanas normām.
  • Aprēķina rezultāts, kas atrodas datu koridorā no 65 līdz 35 procentilei, ir atbilstošs vidējām augšanas normām.
  • Aprēķina rezultātam, kas atrodas datu koridorā no 35 līdz 15 procentilei, ir atkāpe no vidējām augšanas normām.
  • Aprēķina rezultātam, kas atrodas datu koridorā no 15 līdz 5 procentilei, ir liela atkāpe no vidējām augšanas normām.
  • Aprēķina rezultātam, kas atrodas datu koridorā no 5 procentiles un mazāk, ir ļoti liela atkāpe no vidējām augšanas normām.

  Materiālu sagatavoja dr. I. Dzīvīte-Krišāne, pamatojoties uz Džannas Krūmiņas, Ineses Kokares un Enoka Biķa grāmatu „Latvijas Bērnu fiziskās attīstības novērtēšana”, Medicīnas apgāds, 2007.

  Zēns Meitene
  Vecums
  Augums cm.
  Svars kg.

  Kas ir Antropometriskais kalkulators?

  Augšanas tabula bērniem līdz 2 gadu vecumam
  Pajautā ārstam!
  Uz jautājumiem, kas saistīti ar augšanas problēmām, jums atbildēs Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne.

  koku-modes-skate.jpg, 12kB
  Mājas lapas lietošanas noteikumi www.esAugu.lv konsultēja Dr. I. Dzīvīte-Krišāne
  © Divi gani 2010
  © 2010 Lapa un kalkulators izstrādāts sadarbībā ar: